ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

РАДИО ШТО СЕ ГЛЕДА – Кико со даунов синдром растура на татамите (ВИДЕО + ФОТО)

Кристијан Стојкоски - Кико со даунов синдром тренира џудо во ЏК Сеишин

1.524

Спортска приказна која плени , спортски живот кој му го промени и секојдневието на Кристијан Стојкоски – Кико , личност со даунов синдром кој од Октомври минатата година тренира во џудо клубот Сеишин. На иницијатива на неговата сестра сега Кико е дел од тренажниот процес во прилепскиот клуб кој без размислување од страна на управата и стручниот штаб ја прифатија таа идеа и сега стручно и професионално ангажираа тим кој работи со него. Активните џудо ветерани,  Киро Здравески  е задолжен за координација со активностите на Кристијан како и Маке Спиркоски кој е и негов спаринг партнер , човек со големо искуство но и со професионални вештини стекнати во својата професионална дејност како наставник.

За време на гостувањето во нашата отворена програма РАДИО ШТО СЕ ГЛЕДА , возбудата на Кико беше голема , тој успеа да ни каже и зошто оди да тренира џудо , кој е најдобар тренер и колку го сака џудото како спорт , вели “сакам да работам и да научам а и ми аплаудираат сите кога сум на татамите” И навистина е така вели неговата мајка Снежана Стојкоска која рече дека џудото на Кико му е добредојдено , син ми се обидува на секаков начин да ни раскаже дома како си поминува на тренинзи , дали со гушкање , дали со пиење на чај , најважно е вели таа што сите покрај неговата среќа сме  исполнети  и веруваме во неговата желба да успее во џудото.

 

Покрај тоа што Кико има желба да тренира , да учи техники , да користи џудо вештини , кико знае дека ова за него е голем предизвик но среќен е што ги има сите оние кои му се потребни за да направи нешто ново во неговиот живот со даунов синдром. Неговите дома , неговите ментори , другарите кои без никаква дискриминација го отпоздравуваат како и неговата книга за џудо од која тој секогаш кога му е најпотребно учи и се потсетува. Цела оваа позитивна спортска приказна која плени можете да ја видите во видеото подолу а ние , ние на Кристијан Стојкоски – Кико му посакуваме навистина успех во она што сака да го работи и покрај сите попречености што ги има.Само напред!!!

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе