ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

РАДИО ШТО СЕ ГЛЕДА – Волчески : Едноставно зависен си да си актер (ВИДЕО + ФОТО)

Волчески : Убаво ми е да ме препознаваат и на театарската сцена и на филмското платно !

613

“Ние актерите сме исто како и спортистите , ако не сме постојано во психички и физички тренинг не правиме ништо “ , ова се зборовите на прилепскиот актер Илија Волчески  кој на штиците кои живот значат плени со актерска енергија дали како Трифолио или како Оливер Твист , дали во сериозна улога или едноставно да ја забавува публиката. Тој вели дека во ова денешно време “ни фали муабет со колеги” за темите филм или театар, за тоа со кој режсер треба да се работи , што има на филмската сцена во светот , кај нас и во Македонија.

Како последно сработен проект на Волчески е филмот Баунти , во режија на Сергеј Сарчевски , продуцент Игор Цветковски кој е краткометражен филм каде Илија ја игра главната улога , улогата на Стефан. Приказна за  односот син-мајка  во една новонастаната ситуација , приказна за еден конфликт помеѓу нив двајца.

За театарот и филмот , за згодите и незгодите на сцена или зад сцена , за уште многу пикантерии поврзани со актуелната состојба со театарот и театарските фестивали во земјава , погледнете во разговорот со нашиот прилепски актер Илија Волчески во видеото подолу.

 

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: