ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Ракометната репрезентација на Македонија на ЕП по петти пат

584

 

Македонија по петти пат е  на најпрестижното континенталното ракометно натпреварување

Првото учество на машката ракометна репрезентација  беше во 1998 година во Италија, кога репрезентацијата се најде на 12-то место. На следниот шампионат Македонија го постигна најдобриот резултат и го освои 5.место во Србија 2012 година. Огромната поддршка од македонските навивачи придонесоа и за позитивните резултати. На шампионатот 2014 година во Данска, македонскит енајдобри  ракометари го освоија 10.место, а пред две години во Полска се пласираа на 11-то.место.

Капитенот на македонската репрезентацијам Кирил Лазаров е рекордер по бројот на постигнати голови на еден шампионат – 61 на ЕП во Србија.

 

Утре (сабота 19 ,30) Македонија – Словенија

Натпреварите се играа во четири града во Хрватска . Натпреварите ќе се играат во: Загреб (група Ц), Сплит (група А), Пореч (група Б) и Вараждин (група Д). Во втората фаза натпреварите ќе се играат во Загреб и во Вараждин, додека завршницата ќе се игра во „Арена Загреб“. В. Македонија своите натпревари во рамките на првата фаза ќе ги игра во Загреб, каде за ривали ќе ги има селекциите на: Словенија (13 јануари), Црна Гора (15 јануари) и европскиот првак Германија (17 јануари).Македонија своите натпревари во рамките на првата фаза ќе ги игра во Загреб, каде за ривали ќе ги има селекциите на: Словенија (13 јануари), Црна Гора (15 јануари) и европскиот првак Германија (17 јануари).

 Премија  од 100.000 евра

Македонските ракометари ќе добијат премија од  100.000 евра ако дојдат до полуфиналето на ЕП најави од Ракометната федерација на Македонија

        Видеотехнологија во ракометот!

 На Европско првенство во ракомет, во Хрватска, за прв пат судиите ќе ја имаат помошта на видеотехнологијата. Следејќи го примерот на другите спортови, судиите на првенството,  ќе можат да ја користат видеотехнолигијата при проценката на сомнителните ситуации.

Последно ЕП со 16 репрезентации

Ова е последно Европско првенство со 16 репрезентации бидејќи на следното 2020 година што ќе се игра во Австрија, Норвешка и во Шведска ќе играат 24 репрезентации.

 

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе