ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Се одбележуваат 154 години од раѓањето на Ѓорче Петров во Прилеп

533

Прилеп денеска одбележува 154 години од раѓањето на револуционерот Ѓорче Петров. Активностите започнаа со положување на свежо цвеќе пред бистата на професорот, публицист, историчар, и идеолог на Македонската револуционерна организација во центарот на Прилеп.

Средното училиште „Ѓорче Петров“ по повод 2 ри април денот на раѓањето на својот патрон со низа активности:спортски натпревари, литературно читање го одбележува празникот. Воедно, денеска со почеток во 17.00 часот во НТ „Војдан Чернодрински“по повод патрониот празник ќе се одржи Свечена академија посветена на ликот и делото на големиот револуционер.
Ѓорче Петров, неговото целосно име е Георги Петров Николов бил професор, публицист, историчар, идеолог на Македонската револуционерна организација.
Се школувал во Прилеп, Битола, Солун и во Пловдив. Бил учител во Штип.
Основал повеќе револуционерни групи и кружоци на МРО . Член на Централен комитет на МРО. Бил задграничен претставник на ТМОРО, заедно со Гоце Делчев, во Софија(1897–1901). Во Илинденското востание предводел чета во Прилепско и во Мариовско. По востанието останал во Македонија и работел на обновувањето на организационата мрежа, учествувал на Прилепскиот, Струмичкиот и Рилскиот општ конгрес.
Во времето на Балканските војни и на Првата светска војна бил на служба во Серез, Битола и Драма. Член на Привременото претставништво на бившата ВМРО, противник на врховизмот и на делбите на Македонија на Версајската конференција. Ѓорче Петров бил убиен по наредба на Тодор Александров на 21 јуни 1921 година во Софија, Бугарија.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: