ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Слој по слој на почва ги откриваат тајните стари неколку милиони години- Експедиција Долни Дисан (ВИДЕО)

912

Територијата на Македонија е скриена ризница во која се наоѓаат палеонтолошки остатоци со светско значење. Некаде во сувите и песочни ридови на Долни Дисан кај Неготино, можеби се крие и тајната за еволутивното потеклото на целото човештво. Погледнете ја теренската авантура на тимот од Природно-научниот музеј на Македонија, додека слој по слој на почва ги откриваат тајните стари неколку милиони години.

Автор: Кирил Пржо

Режија: Ана Алексовска

Камера: Владимир Димоски, Костадин Пеливанов

Монтажа: Владимир Димоски, Борче Крстевски

2д анимација: Филип Велковски, според цртеж од Асен Игнатов

Теренски истражувачи: палеонтолошко одделение Природонаучен музеј на Македонија и палеонотолошко одделение Природонаучен музеј Софија

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе