ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Со точак до Небрегово- до спомен куќата на Конески

817

Утре повторно сите на Точак!  Со исправни велосипеди, со исправни светла и со водата за освежување, Јавен простор и критичната маса  #ПрилепНаТочак#  ќе Ве носат на едукативна вело туристичка турка, до спомен куќата на Блаже Конески, во Небрегово.

Тргнувањето е (утре ,недела во 16,30 ч,) пред споменикот на Александар , а ќе се вози турата Прилеп – Мажучиште – Мало Мраморани – Забрчани – Дипјачани – Небрегово, во прилепската и долненската општина.

Ова е втората едукативна вело-тура за ова лето, каде возачите на точак ќе возат, ќе се дружат , но и ќе имаат цел , да дојдат со споен куќата на Блаже Конески и да научат каде се родил основачот на современиот македонски литературен јазик и македонската граматика и зошто е значајна личност во македонската книжевност и литература .

„Рекреативноста, поврзана со информативниот или едукативниот туризам, е една од работите кои со задоволство ги реализираме заедно со нашите пријатели од ПрилепНаТочак и музејските работници од нашиот град.’-информираат од Јавен простор,задоволни што се повеќе млади луѓе сакаат да вело – тури кои имаат не семо рекреатицна,туку и едукативна цел.

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: