ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Спуштањето на крстот во водите на Прилепското езеро

486

Во црквите во Прилеп денес рано наутро, по повод празникот Богојавление – Водици  се одржа Света Божествена литургија која во Стара Црква односно Св Благовештеније,  започна рано утрово, во 04.00 часот утринава. Според традицијата,  по завршувањето на литургијата православните верници ,запазувајќи ги протоколите за заштита од Ковид 19, во дворот на црквата со себе носеа и гулаби, кои во моментот на пеењето на тропарот за празникот  ги пуштија како симбол на духот и мирот .

https://www.facebook.com/100000486136696/videos/5651330868226395/
Водици

Во Прилеп Светиот Крст, за прва беше спуштен во водите на Прилепското езеро без присуство на православни верници, заради почитување на протоколите за заштита од Ковид 19. За прв пат оваа година не се одржа масовното фаќање на Светиот Крст во водите на прилепскиот базен. Но,затоа  пак свештениците од Прилепско намесништво од Преспанско – Пелагониска Православна Епархија, ги осветија водите на Вештачкото езеро, преку кои ќе се пренесе Светиот дух низ природата.

Преземено од: www.infokomas.com

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе