ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Сугарески: Аеродромите остануваат затворени, граѓаните да не резервираат билети!

966

Состојбата со пандемијата на корона вирусот во Македонија го диктира темпото за релаксирање на рестрикциите кои важат и за врските на земјава кон странство со воздрушниот сообраќај. На прашање на Радио Пела кога двата аеродроми, во Скопје и во Охрид, ќе бидат отворени, и дали воопшто може да резервираат летови за доаѓање во татковината, министерот Сугарески го повтори апелот од пред неколку денови – граѓаните да не резервираат авионски билети.

– Во неколку наврати и Владата и јас дадовме соопштение и ја информиравме јавноста, а во оваа прилика сакам да упатам уште еден апел и да ги замолам граѓаните да не резервираат билети за летови, бидејќи Владата сеуште нема донесено одлука за пуштање на аеродромите. Ние, работиме врз база на она што ни го дава како предлог Комисијата за заразни болести, на Кризниот штаб се разгледува тоа, а понатаму и Владата носи одлуки. Така е и за отворањето на аеродромите. Разговарав и со директорот на ТАВ – штом се создадат услови, ние ќе ги известиме и ТАВ за да се направи целосно тестирање на пистите, се со цел да се користат аеродромите. Значи сеуште немаме таква одлука, чекаме што ќе предложи Комисијата за заразни болести, за да може да се донесе одлука за пуштање на аеродромите во целата држава, рече министерот за транспорт и врски Горан Сугарески.

Двата аеродроми „Меѓународниот аеродром Скопје“ и „Св. Апостол Павле“ во Охрид се затворени за патнички сообраѓај од 18 ти март , откако владата ја донесе ваквата одлука за да се спречи внесувањето и ширењето на корона вирусот во земјава.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: