ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Светска банка: Четвртина Македонци – живеат надвор од татковината !!!

539

Четвртина Македонци родени во земјата, односно 25,7 отсто, сега живеат надвор од неа според најновиот извештај на Светската банка, „Миграцијата и одливот на мозоци во Европа и Централна Азија“.
Стапките на емиграција кај висококвалификуваните работници (т.н. одлив на мозоци) се високи, особено во некои од земјите со пониски приходи на Балканот и во Источна Европа.
Од луѓето со високо образование емигрирале речиси 40 проценти од Македонија, вели извештајот, исто како и во Албанија, Казахстан, Молдова и Романија.

„Заклучно со 2017 година, повеќе од една третина од универзитетски образованите работници од Република Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина живееле во странство.“

Стапката на иселување не е рамномерна кај професиите, вели Светската банка.
Во 2017 година, околу 70 проценти од вработените во високообразовниот систем на Македонија планирале да емигрираат; 20% од нив веќе имале аплицирано за работни места во странство, се вели во извештајот.
По бројот на иселеници Македонија е четврта, а прва е Босна и Херцеговина, од која е иселена половина од населението родено во неа (49,5%).
Петтина од населението се иселило од Хрватска, која по Малта има највисока стапка на емиграција во Европската Унија. Од Црна Гора исто така заминала петтина од жителите родени во неа.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: