ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Темпото на изградбата на гасификацијата презентирано пред стопанствениците

697

Претседателот на Владата, Зоран Заев заедно со Вицепремиерот, Кочо Анѓушев и Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески,  на денешната средба со стопанствениците претставници од Регионалната стопанска комора – Прилеп и Регионалната стопанска комора – Битола, ја посочни важноста од изградбата на гасоводот Штип-Неготино/Кавадарци-Прилеп-Битола

„ За оваа година за овој проект од Министерството за транспорт и врски обезбедивме 1 милијарда и 557 милиони денари.  Во однос на делницата Кавадарци-Прилеп-Битола се завршени 36 % од работите. Некаде во септември ќе ги изградиме трите Блок станици и очекуваме следната година да биде завршена оваа траса. Во однос на гасоводот Штип- Неготино, очекуваме идниот месец целиот проект да биде завршен. Гасификацијата е врвен приоритет на Владата и затоа треба да го завршиме побрзо,за сите граѓани и комапнии да ги почуствуваат придобивките од гасот“- истакна Заев на средбата со стопанствениците, нагалсувајќи дека тоа е важно за борба против аерозагадувањето, а  општните паралено треба исто да започнат со градба на општинската мрежа, за гасот побрзо да стигне во домовите и компаниите.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Делегацијата се упати на увид на изградбата на гасоводната траса Штип-Неготино/Кавадарци-Прилеп-Битола, во месноста Беловодица.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: