ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Убави вести од Прилеп – женското борење на пијадесталот со пехар

1.039

Девојките од Боречкиот клуб „7 Мај“ од Прилеп го добија пехарот за освоениот куп во женско борење, за 2020 година. Придржувајќи се на протоколите за заштита, Пехарот на клубот им го предаде потпретседателот на боречката федерација на Македонија, Дејан Богданов,на могилата на непобедените.

Девојките од „7 Мај“ се државни прваци во пионерска конкуренција, државни прваци екипно во кадетска конкуренција и државни прваци на Македонија во севкупна конкуренција. Севкупно земено женскиот клуб „7 Мај“ има 187 бодови, а сите останати клубови заедно имаат 136 бодовишто говори за големиот успех и напрдокот што овој клуб го има спордебено со останатитее.

Инаку, ова е прв пат во Македонија да има куп во женско борење бидејќи во недостиг на женски клубови,  досега беше невозможно да се одржува ваков турнир. Сега Боречката органиација брои 10 женски клуба ,а меѓу нив најтрофеен  е женскиот клуб на  „7 Мај“. 5 од овие девојки се репрезентативки во пионерска ,а  4 се  во кадетскка конкуренција.

Потпретседателот на боречката федерација на Македонија при оваа прилика истакна дека овој пехар  е една мотивација плус ,ако за клубот и за тренерите, но пред се за сортистите.  

Сашо Игнатовски  тренерот на  клубот изрази блаодарност до боречката Федерација, и истакна дека боречкиот клуб „7 Мај“ ќе се стреми , борење во женска конкурнција да има и  има интернционана димензија

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе