ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

УТРЕ СЕ ПУШТА САЈТОТ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА ОД КОВИД – КАКО ЌЕ СЕ ВРШИ ПРИЈАВУВАЊЕТО?!

715

Утре ќе профункционира Веб стрницата VAKCINACIJA.mk со наслов Апликација за искажување заинтересираност за вакцинација против вирусот COVID-19 каде ќе започне пријавувањето на граѓаните за вакцината против ковид вирусот.

Ќе може да се пријават сите граѓани, а потоа ќе се утврди приоритетот со помош на системот „Мој тремин“.

Пунктот за вакцинација, неофицијално, дознавме дека ќе биде во Јавната Здравствена Установа “Здравствениот дом“ Прилеп, каде и што се одвиваа и брзите тестирања за ковид 19

Имунизацијата во Македонија ќе започне со кинеските вакцини веднаш што пристигнат, а се очекува и пратката од Фајзер.

Од кинеската Синофарм очекуваме 200.000 вакцини со кои ќе може да се услужат 100.000 граѓани.

Инаку, во последните 24 часа се направени 2863 тестирања, а регистрирани се 476 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 221-Прилеп 31 -Кавадарци 31 -Охрид 24 -Велес 23 -Куманово 20 -Тетово 12 -Битола 11 -Делчево 9 -Струмица 8 -Кочани 8 -Гевгелија 8 -Неготино 8 -Ресен 8 -Крива Паланка 7 -Гостивар 6 -Кичево 6 -Штип 5-Струга 5 -Пробиштип 5 -Крушево 5 -Радовиш 2 -Берово 2 -Виница 2 -Валандово 2 -Демир Хисар 2 -Кратово 2 -Македонски Брод 1 -Дебар 1 -Дојран 1.

Починати се 9 лица, 4 пациенти од Скопје (53г, 67г, 68г, 74г), и по еден смртен случај од Прилеп (68г), Велес (75г), Охрид (72г), Струмица (81г), Кочани (63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.-пишува на веб страната на Министерството на здравство

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе