СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

Вечно замина човекот кој живееше за блузот

1.819

Замина човекот со усната хармоника, кој го обожаваше блузот, Александар Дворчанец-Сале (вокал и усна хармоника), познат кај Прилепчани, како Сале „Блузмен„. Неговиот бенд, Crossroad Blues Bend го изгуби денеска фронтменот, кој ја правеше оваа група целовита и исполнета. По неколку неделно боледување, тој го напушти овој свет, но остави трага во музичкиот свет  која ќе ја паметат вљубениците на блузот, не само во Македонија, туку и на Балканот, заради неговата оригиналност, посветеност и вљубеност во она што го работи . За Сале блузот беше начин на размислување, стил на  живење , а  македонската реплика на блуз музиката, можност за музчичко изразување. Уживателите на добрата блуз музика и на свирките во живо, сигурно вечно ќе го памета како човек кој со неговиот бенд Crossroad Blues Band, имале можност да присуствуваат и да уживаат на одлични журки и одлична хармонија што овој блуз вокалист, ја имаше со публиката. Дваесетгодишната блуз идеологија , Александар Дворачанец-  Сале ја преточи во три студиски албуми: Tutun Blues,Still living the blues, Градско дете,чии заеднички иментил им е македонскиот јазик или блузот на македонски јазик. Неодмна „Кросроуд Блуз Бенд“ и Сале го отвора Blues & Soul Festival 2018, во Скопје, а патуваа низ ците држави на Балканот и Европа пренесувајќи го ритамот на македонски блуз.

Александар Дворчанец – Сале, почивај во мир!

 

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе