ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Велигденско обраќање на градоначалникот на Општина Прилеп Илија Јованоски (Видео)

424

Почитувани граѓани,

Христовото Воскресение – Велигден е празник над празниците. Празник на радоста и спокојот, ден кој ја празнува и слави победата на животот над смртта.

Периодот низ кој поминуваме, пандемијата на КОВИД-19, од нас бара да направиме се’ за да го заштитиме нашето здравје и здравјето и животите на нашите најблиски. Да докажеме дека воздржувањето и одговорноста можат да бидат најголемиот пријател на верата и на луѓето.

Искушенијата што нè снајдоа нека ни бидат за утврдување во верата и за духовно напредување. Затоа, за овој Велигден да останеме дома и од нашите домови да ги испратиме молитвите за здравје, среќа и бериќет на сите наши сограѓани.

Празнувањето на Христовото Воскресение да ни даде сила да се справиме со искушенијата пред кои сме исправени и следниот Велигден повторно да го славиме во храмовите ширум нашата татковина.

Да сте здрави и живи!

За многу години Велигден!

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе