ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(Видео и фото) Бадникова поворка од дечиња во Прилеп го најавија христовото раѓање

691

Над 200 деца од Прилеп ,во бадникова поворк од дечиња го најавија христовото раѓање,со песна за човекот Бог Хрисот кој треба да се дојде на овој свет.

Поворката тргна од Црквата Св.Климент Охридски,низ прилепските улици, во центарот на градот и продолжија во црквата Св.Благовешение.Секде каде што движеа дечињата,кои се предвесници за хрстоото раѓање беа наградувани со подароци и со насмевки.

Децат ги симболизираа ангелите,а носеа и беожиќна ѕвезда која се симбол на водилка,која ги водела тројцата мудреци до местото каде што се родил Исус Христот и пештера која го симболизира местото на раѓање на Спасителот .

Придужени од свештенослушителите од прилепското архиерејско намесништво ,најмладите со радост и со гордост ја пеа христијанската песна Бечниот Бог

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе