ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Акатист пред чудотворната икона на Св. Никодим Тисмански-Прилепски

Св.преподобен Никодим Тисмански роден 1320 г.во Македонија

706

По повод денeшниот голем празник, втор ден Божиќ или празникот на Пресвета Богородица ,во  храмот Св.Благовештени по светата Божествена Литургија со која чиноначалствуваше митрополитоп г. Петар и свештенослужителите на храмот, се одржа акатист (химна на благодарност ) пред чудотворната икона на Св. Никодим Тисмански-Прилепски, која пред три години започна да мироточи.

Говорејќи за делата на  Св. Никодим Тисмански – Прилепски и за неговиот живот Владиката  Петар пред насобраните  верници го истакна знaчењето на овој светец, роден 1320 г. во Македонија во Прилеп, кој отпатувал во Романија, каде и се наоѓаат неговите мошти.  По акатистот сите верници добија миро од моштите и од мироточењето на иконата и иконче од светецот, за здравје, милост и благослов.

Инаку,пред три години (2015), на големиот христијански празник Благовестието на Пресветата Богородица, во храмот „Св. Благовештение“ во Прилеп, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, го објави чудото кое се случило со иконата на св. Никодим Прилепски. Иконата на Свети Никодим Прилепски и Тимански почнала да мироточи.

Станува збор за икона која беше во олатарот на црквата Св.Благовештение , која е копија на иконата зографисана во Зрзевската иконописна школа, од страна на монахот Тихон. Копијата е изработена од страна на чтецот, Стеванче Тодороки, прислужител во храмот Св. Благовештение.  Ова е прва икона на преподобниот Никодим Прилепски и Тисмански, која мироточи во  Прилеп.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе