ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(видео) На добар пат формирање на државна Спасителна служба во Македонија – подготовки на „Спасителна вежба Мрежичко 2021“ во присуство на Ангелов

409

Стојанче Ангелов, директорот на Центарот за управување со кризи, имаше практична обука од Спасителната служба Златоврв Прилеп под водство на Дарко Неданоски, претседател на Спелеолошка Федерација на Македонија, пред престојната вежба за спасување н алица од непристапни локации, која треба да се одржи в недела на 9 мај.  Репортерската белешка напавена непосредно потврдува дека Стојанче Ангелов, директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), активно учествуваше во подготовските за СПАСИТЕЛНА ВЕЖБА МРЕЖИЧКО 21 кај селото Мрежичко, Кавадаречко, а е планирано и активно непосредно да учествува во дел од вежбата в ндела.

Инаку, внедела на 9 мај ќе се одрижи „Спасителна вежба „Мрежичко 2021“ – спуштање и извлекување на повредени лица од непристапен терен и индустриски алпинизам во организација на Спасителна служба Златоврв Прилеп и Спелеолошка Федерација на Македонија . Вежбата ќе се изведува во присуство на   директорите на ЦУК и на ДЗС, градоначалникот на Општина Кавадарци и градоначалникот на Општина Прилеп. Целта е увежбување за подготвеност за спасување  односно извлекување лица од  објекти (непристапни локации во урбана средина), за што техниките на единечно јаже се најсоодветни ,но и потврдување за важноста и значењето на формиање на Спасителна служба која би работела „под капата„ на државните институции.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе