ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Во карантин половина Македонија, забрана за одење на гробишта за Задушница

650

Комисијата за заразни болести донесе препорака, а Владата попладнево ја потврди со одлука, дека повторно се враќа полицискиот час, после нешто помалку од 10 дена од неговото укинување.
Тоа значи повторно полициски час: од четврток од 21 часот до петок до 05 часот наутро, а во петок, сабота, недела од 16 часот и до следниот ден до 05 часот наутро, за поголемиот дел од државата.
Градовите со најголем број на нови заболени, односно Скопје, Куманово, Штип и Тетово,  како и Боговиње, Теарце, Желино, и Јегуновце ќе имаат карантин – полициски час кој што ќе трае за продолжениот викенд, од утре, 4-ти јуни во 21 часот, до 5 часот во понеделник, 8-ми јуни.
Петок е неработен ден поради празникот Задушница, а од утре во 21 часот до понеделник се забранува посета на гробиштата на територија на целата држава, освен во случај на погреби.
Како главна причина за зголемениот број на нови заболени, а и кога ќе се земе во предвид поминатото време од укинувањето на полицискиот, се истакнува непочитувањето на мерките од одредени групи во истакнатите општини.
Како ќе се продолжи од понеделник не е одлучено, односно во понеделник ќе се знае дали ќе има уште полициски час и колку, а тоа ќе зависи и од бројките на нови заболени наредните денови.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: