ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Во општина Кривогаштани ќе се изведува дезинсекција против комарци

649

Врз основа на одлуката на ЕЛС- Кривогаштани за спроведување на превентивна систематска дезинсекција, Центарот за јавно здравје Прилеп информира дека на ден 07.07.2021 год. во периодот од 22 до 04 часот на територијата нa Општина Кривогаштани екипа од Центарот за јавно здравје- Прилеп ќе спроведува
адултицидната теристичка (од земја) дезинсекција со цел уништување на комарци.
Дезинсекцијата ќе се изведува со УЛВ-апаратура за ладно замаглување поставена на пикап возило со претходница на друго возило означено со ротационо светло. Со дезинсекцијата ќе бидат опфатени следните населени места и локации:
Врбјани, Годивље, Крушеани, Обршани, Бела Црква, Пашино Рувци, Н.м-Боротино, Славеј, Кривогаштани, Депонија, Блато река, Пречистителна станица, Пилана, Резервоар, попатни канали и шамаци и места
со стоечки води.

Со цел избегнување на евентуални несакани последици се информираат пчеларите да превземат превентивни мерки за заштита на пчелните семејства. Во случај на појава на неповолни временски услови (ветар,дожд) дезинсекцијата се одложува за следниот поволен ден.
Доколку граѓаните не се придржуваат на горенаведените превентивни мерки ЦЈЗ- Прилеп се оградува од секаква одговорност од појава на несакани последици.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе