ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Во Прилеп протест против двојазичноста

478

На пладне денеска започна протестот во Прилеп против Законот за јазиците. Блокирана беше главната крстосница на булеварот „Гоце Делчев“ и искажани беа пораките со кои присутните побараа претседателот Ѓорѓе Иванов да не го потпишува указот за законот кој е изгласан во Собранието, но и итно да се спроведе попис на населението во државата.
Веќе неколку денови прилепчани протестираат во центарот на градот со цел да предизвикаат внимание против актуелните случувања поврзани со Законот за јазиците, но и преговорите околу спорот за името со јужниот сосед.
Синоќа граѓаните протестираа пред домовите на двајцата пратеници од СДСМ од Прилеп, кои го дадоа својот глас -за- Законот за јазици. Граѓанските протести се организираат преку социјалните мрежи, а според неофицијални информации ќе продолжат и наредните денови.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе