ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Во Прилеп, вечер посветена на унгарската култура

612

 

Со прекрасни танци и ора, како репрезентативен дел од автентичната унгарска култура, вечерва на просторот околу Градскиот Саат се одржа „Унгарска вечер“, на којашто настапија оркестарот „Фокош“ и ГФ „Селенце“.
Фолклорната група „Селенце“ е дел од културното друштво „Шандор Петефи“ од Бечеј, Војводина, припаѓа на елитното друштво фолклорни групи и редовно учествува на најзначајните смотри и натпревари во Војводина. 
А, членовите на оркестарот „Фокош“ којшто е исто така од Бечеј, исклучително свират унгарска народна музика.
Вечерта посветена на унгарската култура во Прилеп, се одржа во организација на центарот за култура „Марко Цепенков“, здружението на Унгарци, „Телехаз“ и амбасадата на Унгарија во Македонија. Предизвика интерес меѓу граѓаните, а во редот на почесните гости беше градоначалникот Илија Јованоски.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе