CSS Template

Во целосен прекин сообраќајот од Крушево кон Прилеп и кон Демир Хисар

419

Обилните врнежи од снег попладнево предизвикуваат проблеми во одвивањето на сообраќајот особено на повисоките места. Крушево, речиси е отсечено од светот. Како што соопшти АМСМ врнежите од снег ги парализираа патните правци Крушево-Прилеп и Крушево-Демир Хисар така што сообраќајот е во целосен прекин за сите видови на возила поради врнежи од снег.
Поради врнежи од снег воведена е забрана за тешки товарни возила на планинскиот превои Ѓавато, Буково, Стража и Пресека.
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, во западните и југозападните делови од државата со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција дежурните служби на македонијапат. Врнежи од снег се бележат во западните, југозападните и централните делови од државата.


Vivafarm
Farma Dolneni