ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Вторa акција за уништување на комарците во Прилеп и прилепско

818

Согласно  одлуката на Советот на Општина Прилеп  за спроведување на превентивна систематска дезинсекција на територијата на Општина Прилеп, ЈЗУ Центар за јавно здравје – Прилеп ,утре ,петок , 17 септември, сабота 18  септември и недела, 19 септември, од 22,oo до 05,oo часот наутро, ќе започне со спроведување на втората фаза од теристичката (од земја) дезинсекција со цел уништување на комарците,

Со дезинскцијата ќе бидат опфатени, урбаните заеднци во Прилеп и периферијата на градот како и населните места: Оревоец, Лениште, Селце ,Лагово, Беровци, Кадино Село, Галичани, Тополчани, Ерековци, Канатларци, Чепигово, Тројкрсти и Мало и Големо Коњари.

Со цел да се избетнат несакатнте последици од дезинсекцијата се предупредуваат пчеларите да преземат превентивни мерки за заштита на нивните пчелни семјства – инормираат од Центарот за јавно здравје Прилеп.

Во случај на појава на неповолни временски услови (ветар или дожд) дезинсекцијата ќе биде одложена за нареднот поволен ден.

Доколку граѓаните не се придржуваат на превентивните мерки ЦЈЗ Прилеп се оградува од секаква дговорнос од појава на несаескани поселдици„ – се вели во соопштението од ЦЈЗ – Прилеп упатено до граѓаните.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе