ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Потврдено! Само една жена, носител на листа, останати сите мажи, вклучително и кандидатите за градоначалници

Прилеп на Локалните Избори 2021

1.059

Потврдени се сите кандидатури за градоначалник и листи на советници кои беа поднесени до Општинската изборна комисија (ОИК) во Прилеп . На престојните локални избори во Прилеп ќе се тркаат петмина кандидати за градоначалник . За пополнување на 27 советнички места во Советот на Општина Прилеп има 8 кандидатски листи. Од нив 7 се политички партии и една граѓанска иницијатива.

Интересно е што, само една жени е носителки на листа, преставник од најголема политичка партиија ,а сите останати се мажи, вклучително и кандидатите за градоначалници.

За градоначалничката функцијата во Прилеп ќе се тркаат:

1. Горан Сугарески – СДСМ

2. Борче Јовчески – ВМРО-ДПМНЕ

3. Жарко Стеваноски – независен кандидат

4. Славе Петрески – ЛДП и ДОМ

5. Зоран Митрески – ИНТЕГРА

 

Носители на листите за советници се:

1. Моника Грашеска – СДСМ

2. Дејан Проданоски – ВМРО-ДПМНЕ

3. Дарко Конески – независна листа „Че Вреди“

4. Јане Станкоски – ЛДП и ДОМ

5. Дејан Јанкулоски – Интегра

6 Крешимир Здравески – МААК

7. Иван Јованоски – Левица

8 .Милан Јовчески – Единствена Македонија

Од ОИК велат дека кандидатите за градоначалници и советнички листи ја поминале нивната проверка и ќе учествуваат на локалните избори на 17 октомври.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе