ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Стартува јавниот градски превоз, но со вонредна линија и ограничување на бројот на патници

500

Јавниот градски превоз од вторник, 26-ти мај, ќе почне да сообраќа по вонредната неделна линија на секој час: почетно тргнување од Салида и трло Варош во 06:30, 07:30, 08:30, 09:30, каде ќе следи пауза, па потоа повторно автобусите ќе сообрајќаат од 13:30, 14:30, 15:30, 16:30 и 17:30 часот, кога ќе биде и последното тргнување.

„За време на викендот, во сабота и недела, јавниот градски превоз во Прилеп ќе сообрајќа по истата вонредна линија , но со намалено работно време од 06 :30 наутро, до 12,30 , (последниот автобус , од Нови гробишта). Со оглед на новонастанатата состојба ќе има и намален број на патници во автобусите, од 30 до 50 најмногу и ќе постои дистанца меѓу патниците , како и  ќе биде задолижително носење на заштитни маски. Во автобусите ќе има и дезинфекциони средства за задолжително дезинфицирање на рацете на секој патник.  А, автобусите покрај тоа што се чистата , на секој два часа ќе се врши и нивно дезинфицирање од старна на возачот   „ –  истакна Алексанар Јошески од ЈП за ПУП  за Радио Пела во емисијата  #SediDomaSoRadioPela  (емитувана, 23.05 2020)

Согласно актуелната состојба со коронавирусот и препораките од надлежните институции за превенција и заштита од Ковид-19, нема да важи бесплатниот превоз за ученици, како и бесплатниот превоз за возрасни лица, жени со 62 години и мажи над 64 годишна возраст.

За време на функционирањето на јавниот градски превоз, ќе бидат запазени сите препораки на Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести и секој патник кој сака да го користи јавниот градски превоз ќе треба  да носи заштитна маска.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе