ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Започна турнирот во мал фудбал „Св.Никола 2017„

488

Екипите на „Полициска станица Прилеп“ и „Коњска сила“  го отворија традиционалниот турнир во мал фудбал „Свети Никола 2017 “,во организација на „Локалниот спортски сојуз- Прилеп“, поддржан од Општина Прилеп и  компанијата Комфи Ангел,која неколку години со ред е главен спонзор на  турнирот.
Овогодишниот турнир во мал фудбал “Св. Никола 2017“ за  отворен го прогласи градоначалникот на Општина Приел,г-н Илија Јованоск, .кој нагласи  дека локалната самоуправа ќе ги поддржува сите видови спортови.

На турнирот ќе настапат 43 екипи. Од нив 33 екипи се во сениорска категорија, 11 екипи се пионери и 9 екипи ветерани. Во најсилната категорија, сениори, има учесници од Скопје, Битола, Гостивар, Велес, Богданци и Охрид. Сениорите ќе се натпреваруваат за награден фонд од 160.000 денари, обезбедени како награда за првото место. Второпласираните добиваат награда од 90.000 денари, а за третото место се обезбедени 60.000 денари.

Од „Локалниот спортски сојуз Прилеп“ уште еднаш упатија апел до компаниите да бидат донатори на овој хуманитарен турнир, бидејќи собраните средства  ќе бидат наменети за отворање центар за деца заболени од церебрална парализа.
Влезот за публиката до осминафинале е бесплатен,  а потоа ќе се наплаќа симболична влезница од 50 денари.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе