ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Гала годишен концерт на КУД „Илинден“ Сиднеј“ – чувар на македонската традиција во Австралија

784

Културно уметничкото друштво „Илинден“ Сиднеј го одржа годишниот концерт и одбележа 51 година од своето постоење. На оваа гала свеченост во Сиднеј учествуваа околу 600 деца и млади од различни генерации, а во организацијата се вклучија и волонтери кои помогнаа за реализација на концертот.
Многубројната публика уживаше во шест часовната изведбата на македонските традиционални ора од сите краеви на Македонија. „Копачка“, „ Невестинското “, „Тешкото“ се нижеа препознатливите македонски ора. КУД „Илинден“ е друштво кое е во темелите на македонската традиција на австралискиот континент што покажува и неговото неуморно над 5 децениско постоење со ширење на македонските вредности и култура.

Издвојуваме дел од богатиот фото албумот на КУД „Илинден“ Сиднеј“ од оваа спектакуларна свеченост:

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: