CSS Template

Зголемен бројот на новозаразени во прилепско

879

Во изминатото деноноќие, според информацијата од  Центарот за јавно здравје – Прилеп во општина Прилеп има 5 нови случаи на коронавирус, а двајца новозаболени се регистрирани и во населеното место Црнилиште, општина Долнени. Од заразната болест оздравело едно лице;
Бројот на активни случаи изнесува 33, од кои 25 се ноаѓаат на домашно, а 8 на болничко лекување;
На Инфективното одделение во прилепската Општа болница „Борка Талески“, хоспитализирани се 7 лица позитивни на коронавирус, а на едно лице сомнително на КОВИД-19 му е земен брис и се чекаат резултати;
Вкупниот број на инфицирани со коронавирус од почетокот на пандемијата изнесува 257;
Во самоизолација се наоѓаат 75 лица.


Vivafarm
Farma Dolneni