CSS Template

ЖРК Металург го скрши отпорот на ракометарките на Деспина

298
Avtokontrol1

Во 20. коло на женската ракометна Суперлига, екипата на Деспина и беше домаќин на во Прилеп. Средбата мина во очекувана доминација на девојките на Металург, кои од самиот почеток ги презедоа работите во своите раце и ја приведоа средбата до победнички крај. Отпорот на домашниот тим беше скршен уште во првото полувреме во кое стекнавме недостижни 9 гола разлика, на кои до крајот им додадовме уште 4 гола, за конечни 19:33.
ЖРК Металург се задржа на втората позиција, со бод повеќе од Пелистер и од Куманово, но и со натпревар помалку од овие две екипи.
ЖРК Деспина – ЖРК Металург 19:33 (9:18)
РК Деспина: Димитриеска, Е.Рипилоска 1, Димоска, Ристеска, Камческа 2, Крстевска 1, Ристевска, Димова 1, Димитрова, Јовеска 6, Богеска, Конеска 4, Камческа 2, Спиркоска, Седлоска 1 и Л.Рипилоска 1. Седмерци: 9/15. Исклучувања: 8 минути.
ЖРК Металург: Илијаз, Гугуљанова 1, Владева 3, Божиновска 2, Тасевска 5, Арсениевска 2, Алексоска 1, Дамчевска 3, Калајџиевска 5, Граматова 1, Ристовска 2, Ѓеоргиевска 2, Паскал, Стефановска 3, Гајиќ 2 и Брунчевиќ 1. Седмерци: 5/5. Исклучувања: 12 минути.
Судии: Александар Вукашиновски и Мирко Трајковски од Скопје.
Делегат: Петре Климаков.


semm
Turtel
Farma Dolneni
Vivafarm