Прилеп
среда, 16 октомври, 2024
Пела Радио

РК Прилеп со пораз од Бутел

Ракометарите  на Прилеп со 25:18 изгубија на гостувањето на РК Бутел во Скопје, во рамките на 6. коло од Суперлигата. Се чини дека без Владан Кастратовиќ и Никола Јеремиќ, РК Прилеп не можеа да сметаат на изненадување,  се коментарите на познавачите на ракометната игра.

Бутел во еден момент имаше и  двајца исклучени ракометари, но Прилеп не ја искористи дадената ситуација во првото полувреме. А, во второто полувреме за момент, за две-три минути игра момците од Прилеп стигнаа до 11:11, но домаќините возвратија со иста мера, и поведоа со 14:11 во 35 минута. До крајот на мечот во 45 мин. по 16:16 беа постигнати само два гола и поразот беше веќе на видик.

Предводници во листата на стрелци беа Томислав Квастек и Божидар Илиески со по пет погодоци.

Прилепчани моментно се наоѓаат на средината на табелата , на седмото место , со два две победи, еден нерешен натпревар и три порази, со пет освоени бода .