Прилеп
среда, 16 октомври, 2024
Пела Радио

Прилеп го запишаа четвртиот пораз – на домашен терен беше поразен од Вардар

Прилеп на домашен терен вечерва во рамките на седмото коло во Супер-лигата го пречека Вардар, кој само се „прошета“  низ теренот на СОУ Ристе Ристески Ричко и  ја оправда улогата на фаворит  (краен резултат 27-37 – полувреме  12-19). Од другата страна прилепчани на овој натпревар го запишаа четвртиот пораз и не можеа ништо да сторат повеќе освен да го одиграат натпреварот кој на старт беше изгубен по налетот на вардарци.

Победникот на оваа средба беше решен по првото полувреме, а потоа вардарци во продолжение без проблем го одржуваа водството за лесни бодови. Поведоа со двоцифрени 21-31 и ставија печат на победата.

Стефан Петриќ постигна седум гола, по шест имаа Маргели, Крсманчиќ и Родригез , а во Прилеп Никола Јеремиќ беше стрелец на седум погодоци, додека Давид Трајкоски и Александар Тренчевски постигнаа  по три голови.

Според табелата Прилеп се ноѓа на 8 место, со 5 бода, со четири порази, две победи и еден нерешен меч во Супер-лигата.