ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Дали денес од СДСМ ќе се чуе името на кандидатот за градоначалник на Прилеп?!

735

СДСМ денеска се очекува да објави нови имиња на кандидати за градоначалници. Во предходниот период владеачката партија објави имиња на 35 кандидати за градоначалници. Во нив е името на актуелниот градоначалник на Крушево,Томе Христоски, но сеуште се очекуваат имињата на кандидати за Прилеп, Долнени и Кривогаштани во пелагонискиот регион.


Пред десетина дена и ВМРО-ДПМНЕ објави листа со 26 кандидати за градоначалници, главно во единиците на локалната самоуправа во и околу градот Скопје. Во таа листа се наоѓаат и имињата на кандидатот за градоначалник на Прилеп, Борче Јовчески ,ортопед, и Александар Богдановски, актуелниот претседавачот на Совет на општина од Кривогаштани. Но, сеуште не се познати имњата на кандидатите за градончалници за пелагонсиките општините Долнени и Крушево. ВМРО-ДПМНЕ во петокот ги објави имињата на уште 19 кандидати за градоначалници, а најави и соработка на локалните избори со Алијанса за Албанците и Алтернатива.

Инаку, неформалната кампања на веќе објавените кандидати е веќе во тек. Се прават посети на терен и средби со помали групи граѓани поради ковид-19. Исто така, се користат и социјалните мрежи и интернет.
Кандидатските листи за локалните избори треба да бидат поднесени до Општинските изборни комисии најдоцна до 11 септември на полноќ, а треба да бидат потврдени најдоцна до 18 септември од ОИК и огласени.

Изборната кампања за првиот круг започнува на 27 септември на полноќ и завршува на 15 октомври на полноќ.
Изборите, што повторно ќе се одржат со протоколи за заштита од ширење на Ковид-19, се закажани за 17 октомври. Вториот круг од изборите треба да се одржи 30 октомври.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе