ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Денеска на Велики Петок Прилепчани масовно ги посетуваат црковните храмови

810

Поминувајќи мирно, покрај“„Распетието Христово“ (крстот на кој е насликан распнатиот Исус) украсен со цвеќиња , пред кое верниците се поклонуваат,  како и пред престолот каде е ставено платно со кое симболично било завиено мртвото тело на Христос по неговото симнување од крстот,   бакнувајќи го Исус во раните на нозете и раните и оствајќи цвеќиња и вапцани јајаца,  Прилепчани денска масовно ги посетуваат црквовните храмови и му се поклонуваат на Спасителот

Велики петок се вика и Распет Петок зашто на овој ден е распнат Исус Христос.  Поради тоа што овој ден се смета за најтежок празник во годината, тогаш не се работи дури и не се готви храна. Се вели дека на овој ден не треба да се јаде, а камоли да се работи. Како на строг пост, како што се вика „пост на вода“ ,тој ден во црквата луѓето се честат со леб, пипер, и сол, сочувствувајќи со распнатиот Исус.

Утре, саботата пред празникот Велигден, наречена Велја сабота,верниците ќе ги правата последните подготовки за Христовото Воскресени!

Според христијанското учење, страдањето му претходи на воскресението, а без страдање и смрт нема воскресение.

Фотографиите ,преземени од facebook страната на храмот „Св Благовештени“,од синоќешната богослужба

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе