ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Десет училишни проекти реализирани на иницијатива на невладината ЦГИ

572

Во проектот „Јакнење на малцинствата и специфичните групи за промовирање на партиципативната демократија на ниво на заедницата II фаза“, кој го реализира Центар за граѓанска иницијатива – Прилеп, а кој е поддржан од ifa/Zivik Федерална канцеларија на Сојузна Република Германија, 10 училишта беа вклучени и се реализираа проектите кои ги подготвија ученици од истите училишта.

Имено во август оваа година, 30 ученици од десетте училишта учествуваа на Младинскиот летен камп за развој на локалните иницијативи. Учениците таму научија како да подготват проекти, ги подготвија, а потоа и ги доставија за оценување. Најдобрите беа избрани за поддршка и реализација. Моментално се релизираат активностите, но стигнува и опремата утврдена како потреба во проектите.

Некои од проектите се посветени на уредување на училишната околина со уредување и оплеменување со клупи, училници на отворено и слично, други со опрема за настава како опрема за кабинети по анатомија, хемија и други училишни предмети, а трети пак имаа потреба од набавка на печатачи и ЛЦД проектори.

Така учениците научија како да пишуваат проекти, но и како да реализираат, а на своите училишта им донесоја и нова опрема.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе