ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template
Категорија

EKO EXO

(Фото+Видео) „Бела вода“ го полни Прилепското езеро

Водата што се влева во Прилепското Вештачко Езеро е со бела боја. Реките кои течат низ тој предел, носат бела прашина,  која се таложи и на брегот од реките. Овој еколошки проблем беше забележан денеска, (недела, 25 февруари) од…

Еко акцијата за чистење кај вештачкото езеро, поместена за в недела

Дождливото и студено време е причина поради која еко акцијата „Да си го исчистиме Прилеп“ наместо утре – сабота, се пролонгира за в недела, на 25 ти април. Повикот за масовно учество во акцијата е упатен од иницијативата Еко

„Да си го исчистиме Прилеп“ кај вештачкото езеро, в сабота

Иницијативата за граѓански еко активизам, која  што започна скромно преку социјалната мрежа Фејсбук од вљубеникот во природата и голем интузијаст Виктор Петроски, веќе добива на поддршка и масовност од сограѓаните, прилепчани. После двете

Мала шумичка никна кај Селце од втората еко акција

Кога се сака родниот крај и чистата животна средина, може да се здружат силите и да се дејствува. Тоа го покажа групата ентузијасти кои денеска организирано настапија кај Селце, а попатно собираа отпад. На крајната цел - излетничко место

Да си го исчистиме градот, втора еко акција кај Селце

Недела, 11 ти април од 12 до 15 часот нека биде ден за прошетка во природа и учество во еколошка акција. Закажана е втората еко - акција за чистење на Прилеп и околината. Исто како и првиот пат, иницијативата е идеја на Виктор Петроски,

Одложена еко акцијата за чистење кај Селце

Метеоролошките најави дека утре недела, на 4 ти април се очекуваат врнежи од дожд беше причина што е одложена втората акција „Да си го исчистиме градот“ која требаше да се одржи на локацијата Селце, кај манастирот „Свети Димитриј“ од 12 до

Да си го исчистиме Прилеп – старт на Маркови Кули, инспиративна еко акција!

За утре, ндела *28 март , инспиративна еко акција во кој е добредојден секој. Акцијата започнува од 12,оо часот, на локација Маркови Кули. А, се покрена едно момче, вљубеник во чиста околина и во природата. Самоиницијативно, еко

Аплицирајте за клима инвертер и велосипед, ова се условите:

Врз основа на Програмата за уредување на градежно земјиште на подрачјето на Oпштина Прилеп за 2020 број 09-4376/10 од 26.12.2019 година(Службен гласник на Општина Прилеп бр 19/2019)а согласно Правилникот за користење на финансиски средства…

Балканот бара чист воздух, заеднички протест на екологистите

Еколошките организации од целиот Балкан, за прв пат досега, се здружуваат во заеднички протест против загадувањето на воздухот! Скопје, Белград, Приштина, Призрен, Подујева, Подгорица, Сарајево, Зеница и Бања Лука, 9 градови од 5 држави…

(Видео) Пописот што успева секоја година

Во еден викенд во јануари, биолози, еколози и вљубеници на птиците се обидуваат да ги пребројат сите водни птици во Европа, Азија и делови од Африка. Пописот се одвива секоја година во повеќе од 100 држави и во него учестувааат околу 15 000…

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе