ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Џип тура по Битката на Добро Поле

688

Утрово,  во 8:00 часот од пред зградата на Општина Новаци стартува еднодневната џип тура – Битката на Добро Поле , 100 години од пробојот на Македонскиот фронт.

На настанот ќе земат учество 60 гости од Македонија, Франција и Србија, кои со теренски возила ќе ја посетат месноста Добро Поле, каде што на 15 сепптември 1918 година се случила една од поважните битки во Првата светска војна.

Организатор на настанот е Здружението за запознавање и патување ОФ РОУД-МАКЕДОНИЈА Битола во соработка со Општина Новаци, помогнати од компаниите А.Д. Витаминка Прилеп, БиМИЛК, ТА Турист, С-Травел, МИГ Травел, Космос Компани и Етно куќа „Кај мостот“ село Зовиќ.

На т.н Солункси фронт , во првата Светска војна имало над 200 илјади македонски војници кои се бореле на различи страни . Србите мобилизирале 50 илијади , Бугарите околу 120 илијад и 20 илијади Македонци биле мобилизирани во војската на Грција.

Пробојот кај Добор Поле се случува на 15 септември 19918 година.15 дена подоцна ,на 30 септември потпишан е договор за примирје со Бугарија

Но,крајот на првата Светска Војна незначел и крај за  македонското население.Во Мариово останале безброј воени гробови, воен матерјал, кои долги години наназад осакатувале луѓе, кои не сакајќи ископувале гранати. 1938 година на сите паднат жртви во првата Светска војна, француски уметник кој ја изгубил ногата во пробојот, поставил споменик на Добор Поле кој  одбележувал 20 години од пробојот, но споменикот исчезнал и некој незнае како се случило тоа.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: