ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Еко – плакета која обврзува (АУДИО)

1.310

За 2018 година, на конкурсот што го објави компанијата „Пакомак“ Прилеп е избран за најеколошка општина, а градоначалникот Илија Јованоски за најеколошки градоначалник во Македонија. Ова признание беше повод за разговор со градоначалникот Илија Јованоски.
– Како Прилеп се стекна и на што се должи ова престижно признание од областа на екологијата? Дали е скапа грижата за здравата животна средина? Колкава е цената која заедницата ја плаќа? Кои се приоритетите: дали гасификацијата трајно ќе го реши проблемот со аерозагадувањето? Постојат ли услови за искористување на другите алтернативни извори на енергија и кои се тие, ова се само дел од прашањата поврзани со еколошки Прилеп на кои одговараше градоначалникот на Општина Прилеп Илија Јованоски?
На следниот линк проследете го разговорот кој што беше објавен во редовната емисија Жешко столче на 22 март.

Општина Прилеп покрај плакетата како награда на „Пакомак“ ќе добие модерно детско игралиште направено од еколошки материјали. Дополнително ќе биде избрана локацијата каде што ќе биде поставено игралиштето.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: