ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(Фото) Го организираа и ги „собраа„ медалите – Ветераните на ЏК Сеишин со 8 медали на Второто Државно Првенство во џудо за Ветерани

770

Традицијата продолжува! Прават се’ џудото да им го доближат на младите и да бидат пример на младата популација за спортување и промоција на џудото. Поранешните македонски џудисти успеваат да го искористат целото реноме кое го имаат, знаење и искуство , во насоката на она што го започнаа во 2019 година, да се натпреваруваат како ветерани и да го пренесуваат искуството.

И, токму во таа насока, без присутво на публика почитувајќи ги здравствените мерки и препораки, денеска во Прилеп се одржа Второто Државно Првенство во Џудо за Ветерани, во спортската сала на СОУ “Ристе Ристески – Ричко” Прилеп, во организација на Џудо Федерацијата на Македонија, со техничка организација и поддршка на прилепскот Џудо Клуб Сеишин .

И, на ова натпреварување, ветераните на ЏК Сеишин Прилеп доминираа, беа најуспешен во Ветеранска конкуренција, со 4 златни, 3 сребрени и 1 бронзен медал. Џудо клубот Сеишин – Прилеп настапи со 8 натпреварувачи и освои исто толку медали.

Поединачни резултати на ветераните :

1. Мартин Ристески 1 место

2. Маке Спиркоски 1 место

3. Томе Јосифоски 1 место

4. Сашо Димовски 1 место

5. Киро Здравески 2 место

6. Менде Илиоски 2 место

7. Тони Бурнески 2 место

8. Ацо Божиноски 3 место

Покрај Сеишин, со Ветерани настапија и Клубовите Ипон Скопје, Пелистер Битола, Санкаку и Прилеп од Прилеп. На отварањето ова Првенство доби поддршка и од страна на Здружението на спортски ветерани Прилеп чие обраќање имаше Претседателот на Здружението Глигурче Локвенец.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе