ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Нов топлотен бран и идната недела

699

Гевгелија и Демир Капија денеска се со температура над 40 степени. Метеролозите најавуваат топлото време да продолжи. Од утре ќе има мало намалување на температурата која ќе достигне до 38 степени, но од четврток повторно се враќаат натпросечните температури кои ќе достигнат и 42 степени.

Максималната температура денеска во Пелагонија се движеше од 28 до 41 степен , УВ=8, а утре и во понеделник температурата ќе се движи од 30 до 38 степени, додека во вторник од 32 до 40, во среда од 33 до 41 и во четврток од 33 до 42 степени.

Поради топлото време надлежните апелираат да се почитуваат општите мерки за заштита од здравјето, да се ослободат од работните обврски најранливите групи, вклучувајќи ги бремените жени, како и лицата на возраст над 60 години, децата од градинките да не се изнесуваат на отворено од 11 до 17 часот.

Се препорачува останување повеќе во затворени простории, а при неопходен престој на отворен простор, да се најде можност за почести одмори под сенка. Да се носи светла и лесна облека, а при директна изложеност на сонце да се носат заштитни очила и капа и да се користи крема со висок заштитен фактор. Да се внесува помало количество храна, претежно овошје и зеленчук, а помалку масна храна. Да се внесуваат големи количества течности, најдобро обична вода за пиење, а да се избегнуваат алкохолните пијалаци. При влегување во возило, потребно е тоа одреден период да се проветри.

На хронично болните лица им се препорачува редовно да ја земаат препишаната терапија, во консултација со матичните лекари.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе