ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Граѓански парламент – ново советодавно тело во Општина Прилеп

1.168

Формирање на „Граѓански парламент“ најави новиот градоначалник на Општина Прилеп, Илија Јованоски, веднаш по преземањето на функцијата од својот претходник Марјан Ристески. Во новото советодавно тело ќе учествуваат сите заинтересирани граѓански здруженија, невладини организации, граѓански иницијативи, неформални групи и поединци кои сакаат да споделуваат идеи и иницијативи од општествен интерес.

Јованоски заблагодарувајќи се за поддршката на 15 октомври истакна дека  „Граѓански парламент“, ќе биде парламент на сите градски здруженија, на сите невладини организации и на сите граѓани кои сакаат поединечно да учествуваат со идеите за подобрување на животот во локалната заедница.

“Сите заеднички ќе го правиме буџетот на локалната самоуправа, сите заеднички ќе ги уредуваме приоритетите што треба да се направат. Едни од моите главни приоритети ќе бидат квалитетно решавање на водоснабдувањето на Прилеп и патната инфраструктура“, изјави Илија Јованоски, градоначалник на Прилеп.

Граѓанскиот парламент би одржувал седници еднаш во месецот. На првиот ден од работата во градоначалничкиот кабинет Јованоски оствари и неформална средба со новинарите од Прилеп на која вети транспарентно и отчетно работење и соработка со сите медиуми.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе