ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Хуманитарна трка на стопанствениците за Центарот за лица со церебрална парализа

513

Општина Прилеп, во соработка со приватните стопански компании  „ГЕНТЕРМ Македонија“,  „Комфи Ангел“ и „Стопанска Комора на Македонија – Регионалан канцеларија Прилеп“ (недела) ке организира рекреативна донаторска трка,  во должина од  5 км,  во централното градско подрачје.Трката ќе започне  во  19:30 часот.  Целта на овa трка е преку рекреација и колективно дружење на бизнис секторот и граѓаните на Општина Прилеп да се соберат што е можно повеќе средства, за лицата кои боледуваат од церебрална парализа. Котизацијата во трката е 100 ден. Сите собрани средства ќе бидат искористени за тековните трошоци и набавка на опрема за Центарот за лица со церебрална парализа. Со ставање во функција на Дневниот центар, после Скопје, Прилеп ќе биде единствен град во Република Македонија којшто ќе добие Центар од ваков карактер, со капацитет на згрижување од 25 до 30 штитеници .

Општина Прилеп во првата фаза учествуваше со 2.5 милиони денари,  средства пренаменети од буџетот на Општина Прилеп ,на последната седница на Советот на Општина Прилеп, а ќе бидат искористени за набавка на опрема и специјално возило за транспорт на лицата од своите домови до Центарот.  По самото отворање на Центарот, тековните трошоци за одржување на Центарот и прехраната за лицата кои ќе престојуваат во Центарот, ќе бидат во целост на товар на Општина Прилеп.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе