ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

И прилепските сметководители го поддржаа протестот

667

Попладнево и прилепските сметководители, како и во повеќе градови низ Македонија, го поддржаа протестот на Група на сметководители и овластени сметководители со кој се бара пролонгирање на роковите за доставување на даночните и финансиските извештаи. Протестот се одржа пред Управата за јавни приходи Прилеп.

Сметководителите бараат пролонгирање на роковите за поднесување на годишни сметки и финансиски извештаи преку законски измени на Законот за трговски друштва со цел подобрување на квалитетот на финансиското известување, да бидат дел од  економските мерки за петтиот пакет, што го бара Комората на сметководители при Сојузот на стопански комори на Македонија. Тие сметаат дека во ова време на пандемија им е попречено нормалото работење и извршување на обврските кон клиентите и државата.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе