ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

(Видео) Прекин на програмата од половина час секој ден во знак на протест за лошата економска состојба на локалните медиуми

Разговор со Димитар Мицев од Здружението на електронски медиуми „Медиум Објектив“ за причините за штрајот

387

Игнорирани од Владата, локалните и регионални медиуми кои се наоѓаат во лоша економска состојба, започнаа со штрајк со прекин на својата програмата  во траење од половина час секој ден , почнувајќи од денеска . Радио Пела денеска имаше прекин на својата програма во период од 13,00 до 13,3 ч, со текст кој ги информира граѓаните зошто во тој временски период не можат да ја следат нашиот радио канал .

Димитар Мицев од Здружението на електронски медиуми „Медиум Објектив“ за причините за штрајот говореше во емисијата „Радио Што Се Гледа „ и соопшти дека  причината за штрајкот е поради неодоговорноста на Владата и надлежните институции кон барања на радиодифузерите поврзани со законската регулатива за медиуми и поради тешката финансиска состојба  во кои се наоѓаат локалните и регионални медиуми во Македонија:

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе