ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Католиците го слават Велигден

601

Католиците го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Традиционално централното одбележување се одржа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, со Воскресна света литургија.

Инаку, втора година по ред плоштадот Свети Павле во Ватикан е празен за Велигден поради новата тридневна блокада и рестрикции кои важат како нови анти – ковид мерки. Италија влезе во велигденски карантин. Државата се обидува да се справи со третиот бран на коронавирусот кој носи по околу 20.000 новозаразени на ден.

Сите региони во државата се во „црвена зона“ што значи дека во цела Италија на сила се најстрогите рестрикции. Црквите  се отворени, но верниците ќе присуствуваат на службите само во оние кои се наоѓаат во нивните региони. Папата Франциско и оваа година своето велигденско обраќање ќе го има пред празниот плоштад „Свети Петар“. Втора година по ред, папата Франциско ќе го чита посланието пред празниот плоштад пред базиликата Свети Петар.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе