ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Ќе се распределува донацијата од тетовското семејство Дестани, 100-те таблети за прилепските ученици

441

Денеска Општината почна со  распределбата на донацијата од 100 таблет –  компјутери, за ученици од основните прилепски општински училишта.  Донацијата од 100 таблет-компјутери, неодамна  ја донира тетовското семејство Дестани преку компанијата „Еколог Интернешнл”, и е намнета за ученици од социјално загрозени семејства во Општината Прилеп. Согласно препораките на Владата и Комисијата за заразни болести за заштита од коронавирусот, таблет-  компјутерите кои се донација на тетовското семејство Дестани, ќе бидат делени во помали групи, во следните неколку денови.

Донаторот и филантроп Лазим Дестани при доелувањето на донацијата во Прилеп , на 30 -ти април, истакна дека една од најважните работи што заеднички може да се направи за време на кризата со Ковид-19,  е да се осигура  иднината на оваа земја,  децата, „за тие да ја продолжат наставата без пречки“ , – изјави Дестани.

Приелпскиот градоначалник Илија Јованоски тогаш  го истакна  значењетп на оваа исклучително вредна донација, која ќе има големо значење за учениците од социјално ранливите категории.

– Оваа донација, благодарејќи на тетовското семејство Дестани ќе предизвика радост кај 100 ученици од Прилеп. Со помош на донираните таблети, учениците ќе може непречено да ја следат он-лајн наставата, која поради неможноста да набават дигитална опрема, на еден начин ги остави надвор од образовниот процес. Од тој аспект, иницијативата и хуманоста на семејството Дестани добива на уште поголема важност, рече тогаш  Јованоски.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе