ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Концерт на шпански мелодии на платото пред Цепенков

369

На платото пред ЦК„Марко Цепенков“, утре, втори септември, со почеток од 19.00 ч. ќе се одржи концерт на концерт на шпански мелодии.
Ќе настапат Александра Коцевска-мецосопран и Глигор Гелебешев-пијано придружба. На програмата се дела од E.Granados, M.Garsija, J.Obradors и P.Sarasate

Александра Коцевска-мецосопран има богато искуство во соло пеење,наградувана со високи награди. Воедно, кариерата како педагог ја продолжува во ДМУЦ ” Сергеј Михајлов”-Штип, каде може да се каже дека е основоположник на класата по соло пеење.
Глигор Гелебешев, својата музичка наобразба ја почнува во родната Гевгелија. Средно музичко училиште завршува во ДМБУЦ – Илија Николовски – Луј во Скопје. Студира на акдемијата на уметности во Нови Сад, а магистрира на факултетот за музичка уметност во Скопје.
По,дипломирањето 1992 година се вработува во Државен Музичко Балетски Училишен Центар Илија Николовски-Луј,каде како наставник по пијано каде работи до денес. Учениците во класата на наставникот Г.Гелебешев се учесници на повеќе домашни и меѓународни натпревари, каде се и високо наградувани.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе