ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Мајкл Дамески, танчерот кој го освојува светот

895

Прилепчанец по потекло, 22-годишниот Мајкл Дамески, кој со своето семејство живее во Сиднеј Австралија, е дел од познатото американско шоу “World of dance” (Светот на танцот), чиј продуцент е Џенифер Лопез.
Дамески со своите настапи ги воодушеви жирито, во втората сезона на ова шоу кое станува се повеќе популарно, но и целата светска јавност која го следи ова шоу.
Неверојатен перформанс, со одлични движења покажа Мајкл, а според жирито изгледаше како да танцува во вода.
Прилепчанецот од Сиднеј претходно победи на четвртата сезона од австралиското танц шоу ““So You Think You Can Dance” .
Кој е Мајкл Дамески ?
Кога имаше шест години, учествуваше на својот прв танцов натпревар “The Australian Dance Idol” од 2001 година. Без било каква формална танцова обука, Мајкл се најде во првите десет на овој натпревар. Потоа, почнал да се обучува на Glenda Yee School of Dance во Часула, Нов Јужен Велс. Танцот станува неговиот живот и Мајкл почнал да студира на Брент Стрит во Парк Мур, Н.С.С. каде што му беше дадена можност да ја претставува Австралија на Светското првенство за изведувачки уметности во Лос Анџелес. На овој настан, тој доби злато во секоја категорија во која влезе и севкупно беше Junior Junior Dancer. Во 2013 година ја освои престижната титула – австралиски танчер на годината на Австралиско шоу танцово првенство во продукција на австралискиот Питер Оксфорд, по што Мајкл продолжи да ја освојува титулата на танцот на САД, Rainbow Dance во Лас Вегас

Мајкл последниве три годни живее во Лос Анџелес, Калифорнија.
Во продолжение погледнете ги настапите на Мајкл Дамески :

https://youtu.be/eif8RBYVZFA

 

https://youtu.be/_TRLttF3Zk0

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: