ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Македонија осамна под снег

554

Денеска Македонија се разбури под снег. Снежната покриво достигна над 20 сантимери. Најмногу снег има наврнато во Маврово 26 сантиметри, во Крушево 22, во Битола 15, Тополчани 12, осум Пожаране и Лазарополе, 10 сантиметри во Прилеп. Ако паувате задолжително следете ја состојбата на патиштата.  Кашест снег  има на сите државни патишта.

Преку планинскиот превој Ѓавато, задолжителна е употреба на зимска опрема (синџири), информираат од Македонија пат. Превојот Плетвар е прооден, снегот постојано се расчистува, велат од ЈП Македонија пат, но сообрајќаот се одвива по влажен коловоз, наместа со кашест снег, па се препорачува внимателно возење и прилагодување на брзината спрема уловите на патот. Забрана за сообраќај на тешки товарни возила имана неколку патни правци-информираат од АМСМ. Забраните важат за патните правци кај Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: