ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Македонците се најнесреќните луѓе на Балканот

280

Македонија е убедливо најнесреќната земја во регионот, според „Извештајот за среќа во светот“, публикација на Мрежата за решенија за одржлив развој на ОН која се базира на податоците од глобалните анкети. Македонија,  од  146 земји,  според публикацијата,  рангирана е на 89-то место.

Сите поранешни југословенски републики се далеку пред Македонија, така што Словенија е на 22 место, Србија на 43, Хрватска на 47, Босна и Херцеговина на 67 и Црна Гора на 75 место

Од Европските земји, Финска е прогласена за најсреќна земја по петти пат по ред, пота следуваат Данска, Исланд, Швајцарија, Холандија, Луксембург, Шведска, Норвешка и Израел.  Австрија е на 11 место, Германија на 14 место, Канада на 15 место, САД на 16 место.

извор :Фокус

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: