ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

“Медена земја“ повторно во Прилеп

572

Кој не го гледал може да го погледне, најпопуланриот македонски документарец „Медена земја„ ќе биде прикажува, повторно во Прилеп . Од 5 до 7 февруари, односно во среда, четврток и петок, со почеток од 19.00 часот,  во киното „Мис Стон“ , ќе биде прикажуван документарецот „Медена земја“, кој преставува  првиот документареен филм во историјата на Оскарите, кој,  покрај номинацијата за најдобар документарен филм е номиниран и во категоријата за најдобар странски филм.

Влезниците за филмот по цена од 100 денари . Ќе се продаваат два часа пред почетокот на проекциите.

Филмот трае 85 мин и во него е прикажана една приказна која има мудра еколошка мисла „Земи половина од медот, половина остави за пчелите.“  Ако еден го прекрши правилото, сите ја плаќаат цената!  По ова правило за баланс со природата се води Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее сама со својата мајка во централна Македонија. Но, кога во нејзиното соседство ќе се досели номадско семејство-пчелари, таа се соочува со сериозен предизвик, да ги спаси пчелите и да ја зачува природната рамнотежа на земјата.-  е дел од темата на филмот кој деновиве ја доби и најважната награда за кинематографија ASC од американската асоцијација на кинаметографери.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: